0

Blog bejegyzésekEgy 150 millió éves kőburkolat Solnhofenből I.

KŐBURKOLAT / 2015-11-22

13 éve ismerkedtünk meg. (Én akkor még fiatal voltam, ő már nem annyira.) Előtte nem is hallottam róla. Solnhofeni mészkő – Mi az?

Aztán bemutatkozott, és kiderült, hogy a barokk kor építészetének alapvető burkolóköve. 150 millió éves, de jól tartja magát. Beleszerettem.

Az akkori német partnerünknek mondtam is: Sajnálom, de ez a kő Magyarországon még nem igazán ismert. Emlékszem, elvörösödött arccal kérte ki magának ezt a „tényt”. Talán jobban utána kellett volna járnod - mondta, hiszen a Duna menti műemléképületekben már évszázadok óta jelen van. Sőt, már a rómaiak is használták padlóburkolatként, palás szerkezete miatt pedig még tetőfedésre is.

 

De akkor itthon miért nem ismerik és keresik? Aztán jobban belemélyedve a köves témába kiderült: nem keresik, mert még az egyetemen is azt tanítják, hogy a Kelheimi mészkő eltűnt Magyarországról, mivel a német bányák kimerültek… …de tényleg volt egy ilyen mészkő, ami hasonlított „erre a Solnhofenire”. Most akkor Solnhofeni vagy Kelheimi? Solnhofen és Kelheim, egy-egy kis város Regensburgtól nem messze. A köveket a solnhofeni bányákból fejtették ki és lovas szekérre rakva Kelheimbe vitték. Itt volt az átrakóállomás. Innen pedig Ausztrián keresztül Magyarországra szállították a Dunán. Mivel a hajóraklevélen Kelheim szerepelt, nálunk Kelheimi mészkőként került be a köztudatba. Csigák, kagylók, tengeri sünök, liliomok, korallok, rákok és ősállatok megkövesedett vázát rejti a kőzet. Sokan pont az egyediségét tekintik a hátrányának. Nem tetszik nekik, hogy nem egyforma a színe, hogy az egyik lapban vannak minták és lenyomatok, a másik meg teljesen homogén.

 

A Solnhofeni mészkőnek azonban éppen ez az igazi vonzereje! Gondoljunk csak bele! Gyártott kerámialapban előfordul ilyesmi? Egy másik kőburkolatban előfordul ilyesmi?

Persze nem mindenki értékeli nagyra az egyedi dolgokat. Nekik nem is szoktuk ajánlani a követ. Mert ha követ veszünk, ne azt érezzük utána, hogy magyarázkodnunk kell miatta. Magyarázkodnunk kell a férjünknek, a feleségünknek, a szüleinknek, a barátainknak, a szomszédnak, hogy az nem hiba, hogy nem teljesen egyforma minden lap. Ez nem repedés a kőben, hanem kvarcér, ez pedig nem egy ráfestett páfrányminta, hanem mangán-dendrit rajzolat.

Ellenkezőleg: ha követ veszünk, akkor büszkén vezethetjük őket végig a házunkon, és ha megkérdezik, hogy honnan van ez a padlólap, akkor azt felelhetjük:

Ez egy 150 millió éves régészeti ritkaság Solnhofenből. Minden darabja egyszeri és megismételhetetlen! Gondoltad volna, hogy ilyen jó helyre jössz?

Sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyire lesz tartós a Solnhofeni burkolat. Erre általában azt válaszoljuk, hogy az egyik legkeményebb és legtömörebb mészkő (150 millió éve volt megkeményedni), ami kb. 300 évet kibír majd új otthonában. A Solnhofeni mészkövet világszerte magánházak mellett középületekben is használják. Néhány példa: bevásárlóközpontok, szállodák, templomok, kastélyok. Ez általában meggyőző érv szokott lenni.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK:


Vissza »

  
Megosztás
Kérdése van? Írjon nekünk!
Lépjen kapcsolatba velünk, segítünk!

Kapcsolatfelvétel